Ljuskice za zube predstavljaju tanki sloj materijala, odnosno keramičke pločice, koje prekrivaju prednji dio zuba, da li zbog narušene estetike zuba ili zbog zaštite zuba i korigiranja određenih nedostataka. Zubne ljuskice mogu biti debljine od 0,5 do 0,7 milimetara, te se postavljaju na vanjskoj površini zuba i učinkovito mijenjaju boju zubi, oblik, veličinu ili duljinu.
Naime, keramika koja se koristi za ovaj proces, omogućava da ljuskice za zube oponašaju prirodne zube i time se prilagođavaju usnoj šupljini.
Razlozi stavljanja ljuskica za zube
Glavni svrha stavljanja ljuskica za zube je popraviti one zube koji su oštećeni ili slomljeni, smanjiti razmak između zubi, ispraviti zubne malformacije, odnosno ispraviti one koji su neravni ili nepravilnog oblika te izbjeljivanje zubi.
Plan i postupak izrade ljuskica za zube
Nakon što odlučite da su ljuskice za zube najbolje rješenje za vas, sljedeći korak je detaljan pregled i upoznavanje sa cjelokupnim procesom izrade, liječenja te sve ono što je potrebno kako bi zahvat prošao onako kako treba.
Jedini uvjet je da zubi nisu uništeni od karijesa, odnosno da nemaju velike ispune. Bitno je i obavijestiti stomatologa ukoliko škripite zubima tijekom spavanja. U tom slučaju potrebno je izraditi noćni štitnik ili udlagu kako bi se smanjilo naprezanje dok spavate.
Prije samog procesa stavljanja ljuskica za zube, stomatolog brusi zub koji se tretira te uzima otisak zubi, a zatim se zubne ljuskice pripremaju u keramičke pločice u stomatološkom laboratoriju. Izrada ljuskica za zube traje oko tjedan dana, a prije zahvata za izradu ljuskice stomatolog primjenjuje lokalnu anesteziju.
Brušenje zuba je minimalno, odnosno zub se brusi onoliko koliko je ljuskica za zube debela (0,5 do 0,7 milimetara). Također, reakcija zubnog mesa je minimalna, jer ljuskica ide do zubnog mesa, pa tako nema upala i povlačenja zubnog mesa.
Prednosti ljuskica za zube
Zanimljiva činjenica jest ta da ljuskice za zube ne tamne kao prirodni zubi. Naime, ljuskice ne mijenjaju boju je im je površina glatka poput stakla. Ljuskice također izgledaju potpuno prirodno, jer keramika omogućuje oponašanje cakline prirodnih zubi i reflektira svjetlo na isti način.
Ljuskice za zube omogućavaju postizanje visokokvalitetnih rezultata, omogućavajući pacijentima da konačno vrate samopouzdanje i pokažu svoj osmijeh. Prije samog zahvata, stomatolozi često primjenjuju i prethodno izbjeljivanje zubi, tako da je cjelokupan efekt novog osmijeha još bijeliji i svježiji.
Održavanje ljuskica za zube
Što se održavanja tiče, na ljuskice se manje nakuplja plak nego što je to slučaj kod prirodnih zubi. Naime, uklanjanje plaka olakšano je na ljuskici jer je ona glađa od prirodnog zuba.
Stomatolozi nakon zahvata preporučuju četkanje zubi i korištenje zubnog konca na uobičajeni način. Zbog brušenja i laganog odstranjivanja cakline, postoji mogućnost da će neki osjećati osjetljivost na toplu i hladnu hranu te pica. No, nema razloga za paniku jer blaga osjetljivost je potpuno normalna i obično nestaje nakon jednog do dva tjedna.
Otprilike tjedana dana nakon postavljanja ljuskica za zube, potreban je još jedan, završni pregled. Pregled je izuzetno važan kako bi stomatolog procjenio stanje zubi i mekih tkiva.
Trajnost ljuskica za zube je 15 godina, a danas već predstavljaju važan segment estetske stomatologije.