Izbjeljivanje zubi | Gdent

Cigarete, kava, alkohol i gazirani sokovi najveći su neprijatelji naših zubi. Naime, logični i najjednostavniji način je prestati s konzumacijom, no, čini se kako mnogi na to uopće ni ne pomišljaju. Danas sve veći broj ljudi teži blistavo bijelom osmijehu, jer nisu zadovoljni bojom zubi.

Osim cigareta, kave, alkohola i gaziranih sokova, probleme zubne cakline mogu zadati i želučana kiselina, limunska kiselina, bijelo i crno vino, led te još mnogi drugi, koji različito utječu na svaku individuu. Stoga je vrlo bitno održavati svoju oralnu higijenu te ispirati zube nakon hrane koja šteti zubnoj caklini. Međutim, zubna caklina bit će vam zahvalna ako ih ne perete agresivno i brzo, jer će se u suprotnom caklina sve više trošiti i postajati sve tanja. Uz dugogodišnju lošu prehranu i pretjerano trljanje zubi, tamnija boja dentina dolazi do izražaja i zubi postaju sve više osjetljivi na hranu ili tople i hladne napitke.  Zubi također, gube svoj sjaj kroz godine, a tamne mrlje na zubima mogu uzrokovati i antibiotic te određeni lijekovi.

Ipak, postoji drugo rješenje za ovaj problem, ukoliko ne želite prestati s ovim navikama, a to je – izbjeljivanje zubi.

Izbjeljivanje zubi je estetski stomatološki postupak, a kojim se postojeća boja zuba mjenja u svjetliju nijansu. Postupak izbjeljivanja bazira se na aktivnom kisiku koji prodire u zubnu caklinu, gdje se veže na spojeve pigment te se procesom oksidacije razlaže i mijenja boju zubi u svijetliju. Izbjeljivanje zubi jedino treba izbjegavati u trudnoći, za vrijeme dojenja i kod alergije na paste za izbjeljivanje. Uz izbjeljivanje, pacijentima se predlaže i sanacija postojećih karijesa, parodontoloških problem te oštećenih ispuna. Izbjeljivanjem se ne može izbijeliti boja krunica, mostova, ispuna i ljuskica, odnosno, može ih se samo zamijeniti novom.

Postupak izbjeljivanja zubi

Postupak izbjeljivanja zubi je u potpunosti bezbolan te ne šteti zubnoj supstanci. Naime, brojna istraživanja i testiranja dokazala su da izbjeljivanje ne donosi nikakve štetne posljedice na zube te se smatra rutinskim postupkom. Izbjeljivanje se provodi isključivo u stomatološkoj ordinaciji. U današnje vrijeme, izbjeljivanje zubi je vrlo česti postupak, a načini izbjeljivanja se kroz godine poboljšavaju. Tako je novi, blistavo bijeli osmijeh mnogima vratio samopouzdanje i želju za redovnim održavanjem oralne higijene.

Metode izbjeljivanja zubi

Postoje razne metode izbjeljivanja zubi. Izbjeljivanje laserom i zoom lampom s tzv. hladnim svijetlom pokazuju najbolje rezultate. Izbjeljivanje zoom lampom provodi se tako da određeni gel kemijski djeluje na površinu zubi, a aktivacijom gela oslobađa se kisik, ulazi u zubnu caklinu te mijenja boju zubi za nekoliko nijansi. Kompletan process izbjeljivanja zoom lampom traje manje od sat vremena, odnosno postupak počinje s kratkom pripremom, a izbjeljivanje traje oko 45 minuta.

Inače, izbjeljivanje zoom lampom izumio je dr. Bill Dorfman, poznat po popularnoj TV emisiji Extreme Makeover, koja se prikazivala na Novoj TV.

Također postoje različiti preparati i alternative koji se koriste kod kuće, kao što su primjerice, soda bikarbona, jagode (sadrže voćnu kiselinu koja je prirodno sredstvo za izbjeljivanje zubi) i banana, odnosno kora banane, koja uklanja mrlje sa zubi.

Pratite nas

Kontakt

Huga Badalića 28, 10 000 Zagreb
Telefon: +385 (0)1 3820 049
Radno vrijeme:
Od ponedjeljka do čevrtka: 13 - 21h
Petkom: 8 - 16h
... i po dogovoru.
E-mail: info@gdent.hr

© G-dent d.o.o.

Tel: 01 3820 049

Podijelite na društvenim mrežama